Aktualność

UWAGA! Doręczenia elektroniczne…

| Kategoria: Dla Radców

Przypomnienie o obowiązku radców prawnych posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych (art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 285).

W dniu 29 maja 2023r. został wydany Komunikat Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej oraz udostępnienia w systemie teleinformatycznym punktu dostępu do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym (Dz. U. poz. 1077).

Na podstawie art. 155 ust. 10 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 285) Minister Cyfryzacji określił na dzień 10 grudnia 2023r.  termin wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej oraz udostępnienia w systemie teleinformatycznym punktu dostępu do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy każdy radca prawny wykonujący zawód, a więc zarówno radca prawny prowadzący jednoosobową kancelarię prawną jak i radca prawny zatrudniony w oparciu o umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną, w tym radca prawny zatrudniony w organach administracji publicznej, ma obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, wpisanego do bazy adresów elektronicznych, powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego.

Obowiązek ten nie dotyczy radców prawnych w przypadkach niewykonywania zawodu albo zawieszenia prawa do wykonywania zawodu.

Adres do doręczeń elektronicznych, to specjalny który będzie tworzony na wniosek składany do ministra właściwego do spraw informatyzacji (tzw. adres publiczny) lub do kwalifikowanego dostawcy usług zaufania.

Adresy te są niezbędne do realizowania usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego (lub kwalifikowanego rejestrowanego doręczenia elektronicznego - odpłatny). Każdy radca prawny będzie miał obowiązek posiadania co najmniej jednego z ww. adresów. Adres publiczny realizować będzie wyłącznie Poczta Polska.

Wszystkie adresy do doręczeń elektronicznych przechowywane będą w Bazie Adresów Elektronicznych. Adres elektroniczny ujawniony będzie również w CEIDG lub KRS. Wnioski można składać za pośrednictwem strony https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-adres-do-e-doreczen-u-publicznego-dostawcy-uslugi-e-doreczen. Wnioski składa się wyłącznie elektronicznie.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy, podmiot publiczny doręcza korespondencję wymagającą uzyskania potwierdzenia jej nadania lub odbioru z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego na adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych.

Usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego to elektroniczny list polecony, wywołujący skutki jak zwykła przesyłka polecona. Przekazywanie korespondencji między podmiotami publicznymi (np. ZUS, US, sądy, organy administracji) oraz takie przekazywanie przez podmiot niepubliczny (np. radcowie prawni) do podmiotu publicznego będzie nieodpłatne. Pozostałe doręczenia elektroniczne będą odpłatne (w tym doręczenia bezpośrednie pomiędzy pełnomocnikami procesowymi). Jednakże gdy będziemy korzystać tylko z adresu od dostawcy kwalifikowanego – zawsze odpłatnie.

Radcy prawni działający w formie spółek będą mieli obowiązek wyznaczenia administratora skrzynki doręczeń. Ci działający jako indywidualne kancelarię lub zatrudnieni na umowach o pracę będą mieli prawo do jego wyznaczenia.

Podczas zakładania adresu do doręczeń elektronicznych będą Państwo musieli podać adres poczty elektronicznej na który będą wysyłane powiadomienia o korespondencji wpływającej na adres e-Doręczeń.

Doręczenia korespondencji następuje przez lub po: 1. odebraniu korespondencji przekazanej na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu niepublicznego; 2. wpłynięcie korespondencji na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu publicznego; 3. upływie 14 dni od dnia wpłynięcia korespondencji przesłanej przez podmiot publiczny na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu niepublicznego, jeżeli adresat nie odebrał go przed upływem tego terminu.

Przez odebranie dokumentu elektronicznego rozumie się każde działanie adresata posiadającego adres do doręczeń elektronicznych, powodujące, że adresat dysponuje dokumentem, który wpłynął na ten adres, i może zapoznać się z treścią odebranego dokumentu.

 

             Wicedziekan Rady
Okręgowej Izby Radców Prawnych
                 w Kielcach
            /-/ Marcin Cecot

Wróć