Egzamin odbędzie się w hotelu „Best Western Grand Hotel” w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 78 w sali „Hyperion" - poziom -1 (wejście od strony parkingu).
Stosownie do ogłoszenia Ministra Sprawiedliwości egzamin radcowski zostanie przeprowadzony w następujących dniach i godzinach:
Ogólne zasady przeprowadzenia egzaminu zostały określone w art. 364 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych (t.j. Dz. U. z 2022r. poz. 1166) oraz w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013r. w sprawie przeprowadzania egzaminu radcowskiego (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 116).
W szczególności informuję, iż:
1. Nieobecność zdającego podczas egzaminu radcowskiego oraz stawienie się na egzamin po jego rozpoczęciu, bez względu na przyczynę, uważa się za odstąpienie od udziału w egzaminie (art. 364 ust.13 w zw. z art. 338 ust. 2 ustawy o radcach prawnych).
2. Z uwagi na konieczność przeprowadzenia czynności przygotowawczych, poprzedzających rozpoczęcie egzaminu, rejestracja zdających będzie miała miejsce od godziny 8.30 w dniu 23 kwietnia 2024 r. i od godziny 9.00 w następnych dniach przeprowadzania egzaminu. W związku z tym zdający winni zgłosić się, w miejscu przeprowadzania egzaminu, punktualnie o w/w godzinach.
3. Zdający winien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem, potwierdzający jego tożsamość, który podlega okazaniu każdorazowo przed rozpoczęciem poszczególnych części egzaminu radcowskiego, przed wejściem na salę. W odniesieniu do zdających ma zastosowanie przepis art. 41 kpa, zgodnie z którym w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznejo każdej zmianie swego adresu, natomiast stosownie do § 2 wyżej wymienionego przepisu, w razie zaniedbania obowiązku określonego w § 1, doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.
4. W trakcie egzaminu zdający nie może posiadać przy sobie żadnych urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji, np. telefonu komórkowego, tabletu, i-poda, smarwatcha, itp. (art. 364 ust. 11 ustawy o radcach prawnych). Komisja nie zapewnia przechowania tych przedmiotów, a w przypadku ich wniesienia przez zdającego na salę egzaminacyjną, obowiązek ich zdeponowania na czas trwania egzaminu spoczywa,obciąża zdającego, który ponosi ryzyko ich utraty i uszkodzenia.
5. Podczas rozwiązywania zadań zdający może korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa (art. 364 ust. 12 ustawy o radcach prawnych ), przy czym zdający powinni przynieść te materiały we własnym zakresie. Niedopuszczalne jest posiadanie własnych materiałów, np: notatek, opracowań, wzorów pism procesowych, jak też monografii, podręczników czy kserokopii pism procesowych lub innych dokumentów pochodzących z akt konkretnych spraw sądowych. Rozstrzygnięcie wątpliwości co do możliwości korzystania z wyżej wymienionych materiałów, przyniesionych przez zdającego, należy do kompetencji przewodniczącego. Również w sytuacji, gdy na przyniesionych przez zdających materiałach tj. kodeksach, czy komentarzach znajdować się będą notatki, dopiski, każdorazowo przewodniczący będzie rozstrzygał o dopuszczalności korzystania przez zdających z tych materiałów.
6. Dla zabezpieczenia dostępu do aktów prawnych, komentarzy oraz orzecznictwa którego zdający nie posiadają przy sobie, dodatkowo na sali egzaminacyjnej będą znajdować się stanowiska komputerowe, z systemem informacji prawnej ( jedno stanowisko tj. komputer + drukarka na ok. 5 osób zdających). Ponieważ jednak zasadniczym sposobem korzystania z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa winny być materiały przyniesione przez zdających, korzystanie z systemów informacji prawnej, które znajdować się będą na sali egzaminacyjnej, stanowić będzie jedynie źródło uzupełniające.
7. W razie zaistnienia jakichkolwiek problemów wyłączających możliwość sporządzania rozwiązania zadania przy użyciu własnego sprzętu komputerowego, lub też gdy zdający – bez względu na przyczynę – wyrazi taką wolę, może w każdym momencie trwania egzaminu przystąpić do rozwiązywania zadania w formie odręcznej, jednakże czas trwania danej części egzaminu nie ulegnie przedłużeniu. Decyzję o przejściu na pisanie odręczne zdający zobowiązany jest bezwzględnie zgłosić przewodniczącemu komisji.
8. W trakcie egzaminu zalecane jest posiadanie przez zdającego zegarka pozbawionego funkcji przekazu i odbioru informacji, który umożliwi mu bieżącą kontrolę czasu, jaki pozostał jeszcze do zakończenia rozwiązywania zadania egzaminacyjnego.
9. Zdający powinien przynieść na egzamin, uprzednio wydrukowaną instrukcję działania aplikacji AZEP, z której będzie miał prawo korzystać podczas egzaminu.
10. Zdający powinni zadbać o to, by baterie w ich komputerach były sprawne i naładowane, a to na wypadek zdarzeń losowych, które uniemożliwią korzystanie z energii elektrycznej.
Dodatkowo przypominam o treści art. 41 § 1 kpa zgodnie z którym w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego. Natomiast stosownie do art. 41 § 2 kpa, w razie zaniedbania obowiązku określonego w § 1, doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.
Departament Zawodów Prawniczych informuje, że w dniu 4 marca 2024 r. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod linkiem https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/egzamin-komorniczy-adwokacki-i-radcowski-w-2024-r zostały opublikowane wymagania techniczne, jakie powinien spełniać komputer zdającego do poprawnego działania aplikacji AZEP 2024, instrukcje obsługi oraz wersje demonstracyjną AZEP.
Informujemy, że istnieje możliwość wypożyczenia laptopa na egzamin radcowski. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu 413447733 lub mailowo office@ . Zgłoszenia przyjmujemy do 02.04.2024 roku. logicom.com.pl
Cena brutto za cały okres egzaminu - 490 zł